سنسور حرکتی – چشم لامپ راه پله

لامپ‌هایی بینا

سنسور حرکتی – چشم لامپ راه پله

آیا می‌خواهید خانه‌ ای هوشمند داشته باشید؟ یکی از مواردی که می‌تواند به شما در هوشمند شدن خانه تان و داشتن زندگی راحت و بهتر کمک کند استفاده از سنسور چشمی حرکتی می‌باشد که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

موارد دیگری که با آن‌ها می‌توانید خانه تان را هوشمندتر کنید در لیست پایین آورده‌ایم برای مطالعه هر کدام روی آن کلیک کنید:

 

سنسور حرکتی

این دستگاه را با نام‌های حسگر حرکتی ، سنسور حرکتی ، آشکار ساز حرکتی ، Motion Sensor ، چشم راه پله ، سنسور مادون قرمز ، سنسور PIR نیز می‌شناسند.

حتما تا حالا وارد پارکینگ و یا راه پله هایی شده‌اید که لامپ‌ها خودکار با ورود شما روشن شده‌اند و هیچ کلیدی نیز برای روشن و خاموش کردن لامپ‌ها وجود فشار ندادید؛ این لامپ‌ها با استفاده از سنسور حساس به حرکت روشن می‌شوند یعنی وقتی که حرکتی در محدوده آن سنسوری که نصب شده است بیفتد باعث روشن شدن لامپ‌ها می‌شود.

قبلا درباره سنسور حساس به نور فتوسل صحبت کرده‌ایم کارکرد فتوسل اینگونه می‌باشد که حساس به نور هستند یعنی زمانی که محیط تاریک شود لامپ ها را روشن و زمانیکه محیط روشن شود لامپ ها را خاموش می‌کند که از فتوسل برای چراغ های نمای ساختمان و حیاط چراغ های تزئینی استفاده می‌شود تا اتوماتیک در شب روشن و در روز خاموش شوند.

از مزایای سنسور حرکتی می‌توان به این اشاره کرد که دیگر نیازی به استفاده از کلیدهای فراوان در هر نقطه از ساختمان نیست ( مثلا بالا و پایین راه پله ) که در نتیجه باعث کاهش هزینه و افزایش زیبایی دیوار می‌شود و مهمتر از آن دیگر نیاز نیست در تاریکی دنبال کلید برای روشن کردن لامپ ها باشید خصوصا اگر که در دستانتان وسیله داشته باشید و آخر هم اینکه فراموش کنید لامپ ها را خاموش کنید که باعث مصرف برق و کاهش طول عمر لامپ‌ها شود.

سنسور حرکتی آشپزخانه

انواع سنسور حرکتی

انواع سنسور چشمی حرکتی قابل استفاده در راه پله ، حیاط و پارکینگ

140 درجه توکار

ظاهر آن شبیه کلید می‌باشد و باید آن را روی دیوار درون قوطی کلید نصب کرد.

نحوه تشخیص آن در جهت افقی است و از 2.5 متر تا 10 متر هر حرکتی را می‌تواند تشخیص دهد؛ مکان استفاده آن راه پله می‌باشد.

360 درجه سقفی | 360 درجه توکار سقفی

ظاهر آن دایره ای شکل می‌باشد و آن را زیر سقف نصب می‌کنند.

هر حرکتی از 2.5 متر تا 12 متر که از سنسور فاصله داشته باشد را تشخیص می‌دهد؛ مکان استفاده آن در پارکینگ و راه پله می‌باشد.

180 درجه دیواری

در مکان‌های باز مثل حیاط بر روی دیوار نصب می‌شود که تا 20 متر را توانایی تشخیص دارد.

سنسور 360 درجه و لامپ سرخورد

لامپ سقفی که یک سنسور حرکتی توکار با خود به همراه دارد و فقط کافیست که آن را به سقف وصل کنید آنوقت آماده به کار می‌باشد؛ از این مدل در راه پله، پارکینگ، اتاق پرو و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود.

چند کاربرد سنسور حرکتی

  • استفاده در درب‌ها برای باز و بسته شدن اتوماتیک حین ورود و خروج افراد
  • روشن کردن اتوماتیک لامپ‌ها پس از تشخیص حرکت
  • شیرآلات اتوماتیک سرویس بهداشتی
  • دستگاه پارکومتر
  • تامین امنیت
  • گیت بلیط

تامین امنیت

از سنسورهای حرکتی برای تامین امنیت نیز می‌توان استفاده کرد به طوری که اگر کسی از محل مورد نظر عبور کرد سنسور حرکت تشخیص می‌دهد و می‌تواند لامپی را روشن و یا زنگی را به صدا درآورد.

 

نصب سنسور حرکتی

دستگاه سنسور حرکتی دارای سه سیم می‌باشد که یکی از آن‌ها نول و دو تای دیگری فاز هستند.

یک سیم فاز باید به دستگاه وارد شود و سیم فاز دیگر هم باید از دستگاه به لامپ وصل شود.

اگر هم خواستید می‌توانید یک کلید در مسیر سیم فاز ورودی به دستگاه سنسور حرکتی بگذارید تا در صورت نیاز بتوانید دستگاه را خاموش کنید؛ مثلا در مواقع طوفانی که درختان تکان می‌خورند.

 

تنظیم سنسور حرکتی

دستگاه‌های حساس به حرکت دارای سه دکمه برای تنظیم هستند:

time این دکمه برای آن است که لامپ بعد از روشن شدن چه مدتی طول بکشد تا برق را قطع کند که لامپ خاموش شود.

lux این دکمه برای تنظیم حساسیت نور است به طوریکه تنظیم می‌کنیم تا دستگاه فقط در تاریکی برق را وصل کند و یا در روشنایی نیز برق را وصل کند.

اگر دکمه را به سمت علامت منفی ( ماه ) بچرخانید سنسور فقط در تاریکی لامپ‌ها را روشن می‌کند.

sens این دکمه برای حساسیت به ابعاد جسم متحرک می‌باشد به طوریکه اگر جسم کوچکی مثل گربه حرکت کرد آیا برق را وصل کند و یا وصل نکند.

اگر دکمه را به سمت علامت منفی بچرخانید سنسور با حرکت حیواناتی نظیر گربه لامپ‌ها را روشن نمی‌کند.

 

چند نکته

برای سنسورهای حساس به نور از لامپ کم مصرف استفاده نکنید زیرا این مدل لامپ ها مدتی طول می‌کشد تا روشن شود پس باید از لامپ‌ رشته ای استفاده کنید تا سریع روشن شود.

این سنسورها بعد از نصب چند دقیقه طول میکشد تا آماده بکار شود پس اگر همان ابتدا حرکت غیر عادی دیدید مشکلی وجود ندارد زیرا رفع می‌شود.

حساسیت این سنسور در مکان‌های گرمی مثل موتور خانه کاهش می‌یابد.

کلام آخر

امروزه شما باید زندگی راحت و هوشمندی داشته باشید همانگونه که استفاده از اینترنت و موبایل های جدید کلی کارهای شما را انجام می‌دهد و با استفاده از آن احساس لذت و آسایش می‌کنید پس همانطور نیز می‌توانید لوازمی مانند لامپ‌های منزلتان را نیز به روز و هوشمند کنید تا خودشان وظیفه شان را به خوبی انجام دهند؛ امروزه با استفاده از سنسور حرکتی می‌توانید به لامپ‌های راه پله و پارکینگ و حیاتتان چشم دهید تا در صورت دیدن هر آدمی آن لامپ خودکار روشن شود و نیازی به روشن و خاموش کردن لامپ با استفاده از کلید نمی‌باشد.

کالا کمک | KalaKomaK

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا