جاروبرقی

در گذشته که خانم‌ها خانه‌ را با جارو دستی تمیز می‌کردند مکافاتی داشتند زیرا دسته جارو کوتاه بود و باعث کمر دردشان می‌شد ، هدف تمیز کردن فرش بود ولی خاکی که از آن بلند می‌شد بقیه وسایل را نیز خاکی ‌می‌کرد ، زمان و انرژی زیادی می‌گرفت ولی با آمدن جاروهای برقی انقالابی در نظافت بر پا شد در سریع‌ترین زمان و کمترین انرژی مصرف شده و خستگی و آسیب جسمانی کمتر خانه تمیز می‌شد کم کم با پیشرفت علم جاروبرقی ها نیز پیشرفته‌تر شدند به طوری که امروزه خود ربات های جاروبرقی خانه و حتی استخر را نیز تمیز می‌کنند ؛ در این مطلب می‌خواهیم شما را با جاروبرقی و راهنمای خرید آن آشنا کنیم.

جاروبرقی به انگلیسی vacuum cleaner می‌نامند توسط موتوری که دارد هوا را مکیده و به داخل مخزن زباله می‌آورد و از پشت هوا را خارج می‌کند هر جسمی که جاروبرقی به داخل خود بکشد داخل مخزن زباله نگه داشته می‌شود.

مزایای استفاده از جاروبرقی

 • صرفه جویی در زمان و انرژی
 • حذف آلرژی و حساسیت
 • سلامت جسمانی
 • امکانات پیشرفته

 

انواع جاروبرقی

از نظر ظاهر به دو دسته ایستاده و خوابیده تقسیم می‌شود:

ایستاده

از قدیمی‌ترین جاروبرقی‌ها می‌باشد که مورد علاقه کشورهای اروپایی و آمریکایی است جاروبرقی ایستاده که به آن عصایی نیز گویند موتور و مخزن بر روی دسته قرار دارد و فضای کمی را اشغال می‌کند ؛ عیب این مدل مخزن کوچک آن و وزنی که کاربر باید جابجا کند می‌باشد.جاروبرقی ایستاده

خوابیده

موتور و مخزن به وسیله چرخ‌هایی بر روی زمین حرکت می‌کنند پس سنگینی زیادی برای کاربر ندارد مخزن آشغال بزرگی دارد.جاروبرقی خوابیده

نیمه صنعتی و صنعتی

این نوع جاروبرقی ها مخزن بزرگی دارند که به آن‌ها جاروبرقی سطلی نیز گویند؛ موتور قوی دارند که قدرت مکش بالا دارد و می‌تواند مدت زیادی روشن بماند.جاروبرقی صنعتی سطلی

جاروی مرکزی

یک دستگاه مکنده قوی که در پارکینگ ، انباری یا مکانی مخصوص قرار داده می‌شود و به لوله‌هایی متصل است که درون دیوار در تمام اتاق‌ها ورودی دارد و برای استفاده فقط کافیست که لوله خرطومی را به پریز مکنده متصل کنید.جاروبرقی مرکزی

رباتیک هوشمند

جاروبرقی های رباتیک هوشمند حتی زمانیکه شما خواب هستید و یا زمانیکه در خانه نیستید منزل شما را تمیز می‌کنند ، خودشان به محل شارژ رفته و خود را شارژ می‌کنند پس حتی زحمت شارژ کردن آن را نیز ندارید.

 • قابلیت برنامه ریزی دارد تا بتواند منطقه محدودی را به صورت خودکار تمیز کند.
 • به وسیله دوربینی که دارد کاربر خود را تشخیص می‌دهد و به دنبال او حرکت میکند و همزمان هم کار نظافت را انجام می‌دهد.
 • به وسیله دوربینی که دارد محیط را بررسی می‌کند و اگر آشغال و مایعاتی بر روی زمین تشخیص دهد به آن محل رفته و آن را تمیز می‌کند.

اگر حیوان خانگی دارید برای اینکه موهای ریخته شده حیوان را چند روز یکبار یا هرروز از روی زمین جمع کنید کاری زمان‌بر و حوصله سربر می‌باشد ولی جاروبرقی هوشمند به صورت خودکار هر روز منزل شما را تمیز می‌کند و موی حیوانات را جمع می‌کند.

خانگی

جاروبرقی‌های خانگی به دو دسته کیسه ای و بدون کیسه تقسیم می‌شوند (پاکت دار و بدون پاکت)

مدل کیسه ای به اینصورت است که یا کیسه دائمی بوده و قابلیت شستشو دارند و یا کیسه یکبار مصرف می‌باشد و هر بار پس از پر شدن باید آن را دور انداخت.

مدل بدون کیسه به اینصورت است که جاروبرقی دارای یک مخزن شفاف است که بعد از پر شدن می‌توانید آن را جدا کرده و بشویید ، بعضی از این مدل جاروبرقی ها قابلیت فشرده سازی گرد و خاک را دارند تا مخزن دیرتر پر شود.

در مدل بدون کیسه به دلیل مخزن شفافی که وجود دارد به راحتی می‌توان میزان خالی بودن آن را دید و حتی اگر اشیاء قیمتی درون جاروبرقی رود آن را میبینید ولیکن در مدل کیسه‌ای اینگونه نیست.

مسائل بهداشتی در مدل کیسه دار بهتر رعایت می‌شود و برای کسانی که مبتلا به آلرژی هستند مناسب‌تر از مدل بدون کیسه است.

هزینه در مدل کیسه دار یکبار مصرف بیشتر است زیرا هر دفعه بعد از پر شدن کیسه باید کیسه جدید خریداری کنید و حتی ممکن است که یافتن و خریدن کیسه سخت باشد و یا بعد از چند سال آن مدل کیسه تولید نشود ، همچنین تولید و دور انداختن کیسه برای محیط زیست خوب نیست.

 

جاروبرقی کیسه دار یا بی کیسه

پاکت داربدون پاکت
مناسب برای بیماران تنفسیعدم استفاده برای بیماران تنفسی
کیفیت بالای فیلترکیفیت کم فیلتر
بهداشت بالاعدم استفاده برای بیماران تنفسی
عدم نیاز مداوم به شستشو مخزن و فیلترنیاز همیشگی به شستشو مخزن و فیلتر
نیاز به خرید کیسهبدون نیاز به خرید کیسه
غیرقابل مشاهده بودن محتویات داخل کیسهقابل مشاهده بودن محتویات داخل مخزن
ظرفیت کم بخاط وجود کیسهظرفیت بالا
تفاوت جاروبرقی پاکت دار و بدون پاکت

جاروی استخر

آیا تا به حال به این فکر کرده بودید که چگونه کف و دیواره‌های استخر را تمیز می‌کنند خصوصا استخر و حوض‌ هایی که در فضای باز هستند و داخلشان آشغال و خاک میریزد البته استخرهای سرپوشیده نیز مواد سنگین ته نشین شده و جلبک‌ها به کف و دیواره استخر میچسبند و نیاز به تمیز کردن دارند.

اگر هم بخواهیم آب استخر و حوض را تخلیه کرده تا آن را تمیز کنیم کاری سخت و غیر اصولی است به همین جهت جاروبرقی هایی مخصوص استخر وجود دارد که کف و دیواره‌ها را تمیز می‌کند برای اینکار دو نوع جاروی استخر وجود دارد مدل دستی و مدل رباتیک

ربات جاروبرقی استخر

جارو برقی استخر حوض

 

ویژگی‌های جاروبرقی

لوله تلسکوپی

لوله فلزی که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع است به وسیله دکمه‌ای که بر روی لوله قرار دارد می‌توان ارتفاع لوله را بر اساس قد افراد تنظیم کرد؛ حتما در استفاده از این نوع لوله‌ها ارتفاع آن را متناسب با قدتان تنظیم کنید زیرا که اگر ارتفاع لوله متناسب با قدتان نباشد باعث کمر درد می‌شوید.

لوله خرطومی

لوله‌ای از جنس پلاستیک با چین‌هایی بر روی آن است تا لوله بتواند به راحتی بدون اینکه بشکند به همه جهت‌ها بچرخد.

لوله خرطومی اگر خیلی بلند باشد نه تنها باعث سختی در کار می‌شود بلکه باعث کاهش مکندگی هم می‌شود.

نشانگر پر بودن مخزن

این نشانگر در جاروبرقی های کیسه‌ ای بسیار کاربردی می‌باشد زیرا زمانی که کیسه پر شود به شما هشدار پر شدن کیسه را می‌دهد ولی در جاروبرقی های بدون کیسه از این نشانگر استفاده نمی‌شود زیرا که مخزن این جاروبرقی‌ها شفاف بوده و در صورت پر شدن با چشم معلوم می‌باشد.

چرخ ها

چرخ های جاروبرقی برای جابجایی آن مهم هستند به طوریکه اگر چرخ‌ها بزرگ باشند جابجایی آن راحتتر است؛ بعضی از چرخ ها در کنار و بعضی در زیر مخفی هستند.

دستگیره

نحوه دستگیره و ارگونومی بودن آن مهم است.

کنترل روی دستگیره

وجود دکمه‌های روشن و خاموش و تنظیم قدرت موتور بر روی دسته کار را خیلی راحت میکند و دیگر نیازی به زدن دکمه‌ها از روی بدنه نیست.

سیم برق

طول سیم برق هر چه بیشتر باشد استفاده از جاروبرقی راحتتر است ولی حواستان باشد که طول زیاد سیم ممکن است که باعث افزایش حجم و وزن دستگاه جاروبرقی شود و یا اگر سیم جمع کنی ضعیفی داشته باشد بعد از مدتی با مشکل روبرو شود.

دمنده

بعضی از جاروبرقی ها هوای خروجی موتور را به عنوان دمنده استفاده می‌کنند به طوریکه لوله خرطومی را در محل خروجی هوا متصل کرده و از آن استفاده می‌کنند ، به خروجی هوای موتور جاروبرقی اگزوز نیز گویند 😉

نکته پزشکی : فقط حواستان باشد که هوای خروجی جاروبرقی تمیز نمی‌باشد و ممکن است که حاوی ذرات معلق باشد پس آن هوا را به عنوان هوای تمیز در نظر نگیرید خصوصا مراقب کودکان باشید زیرا که دوست دارند با هوای خروجی جاروبرقی بازی کنند.

فیلتر

هوای مکیده شده داخل جاروبرقی ابتدا از فیلتر عبور کرده و سپس داخل موتور می‌شود و در نهایت نیز خارج می‌شود.

جاروبرقی های کیسه‌ای دارای یک فیلتر هستند ولی جاروبرقی‌های بدون کیسه بیش از یک فیلتر استفاده می‌کنند.

بعضی از این فیلترها قابل شستشو و استفاده مجدد هستند ولی بعضی از آن‌ها یکبار مصرف می‌باشند.

اگر فیلتر کثیف باشد باعث کاهش مکندگی و افزایش صدا و گرمای موتور می‌شود.

سری‌های مختلف

بعضی از جاروبرقی‌ها علاوه بر پارویی که دارند قطعه‌هایی با اشکال مختلف نیز دارند که به جای پارویی وصل شده و برای مکان‌هایی نظیر درزها ، پرده‌ها و غیره استفاده می‌شود.

قدرت جاروبرقی

عموما قدرت جاروبرقی را با وات آن می‌سنجند بله درست است که هرچقدر مقدار عدد وات جاروبرقی بالاتر رود قدرت موتور و مکندگی آن نیز بیشتر می‌شود ولی عدد دیگری نیز وجود دارد که به آن توان مکش AirWatt  گویند و کمتر از توان موتور است.

مسلما توان مکش بین دو جاروبرقی با توان موتور یکسان فرق دارد زیرا بستگی به لوله و پارویی و عایق‌بندی بدنه نیز دارد.

گول فروشندگان را نخورید که دستتان را به ورودی هوای بدنه جاروبرقی گذاشته تا قدرت مکش را احساس کنید بلکه باید قدرت مکش را از سر پارویی هنگامیکه تمامی لوله ها متصل هستند حس کنید.

دقت کنید که هرچقدر هم مقدار توان موتور که با وات می‌نامند بیشتر شود مقدار برق مصرفی هم بالاتر می‌رود.

خرید لوازم جاروبرقی

آسیب به فرش

بعضی‌ها خیال می‌کنند که اگر از جاروبرقی استفاده کنند به فرش آسیب وارد می‌شود و هرباری که به مخزن جاروبرقی نگاه می‌کنند که پر شده است از پرز و گرد و خاک میترسند انگار که جاروبرقی فرش آن‌ها را خورده است ؛ باید بگیم که جاروبرقی کشیدن فرش باعث آسیب رسیدن به آن نمی‌شود که حتی اگر هم به فرش آسیب بزند باز هم بهتر از این می‌باشد که فرش پر از گرد و خاک و کثیفی شود تا در شما ایجاد بیماری کند.

سوال یا راهنمایی برای خرید جاروبرقی داشتید فقط کافیست که در قسمت نظرات پایین همین صفحه ارسال کنید.

 

تمیز کردن جاروبرقی

برای اینکه به جاروبرقی شما آسیبی نرسد و طول عمر بالایی داشته و قدرت مکندگی خود را حفظ کند لازم است که آن را تمیز کنید برای این کار شما را راهنمایی میکنیم.

پیش شرایط شروع به کار:

 • دفترچه راهنمای جاروبرقی را حتما مطالعه کنید
 • در فضای باز اقدام به تمیز کردن کنید
 • کابل برق را از پریز جدا کنید

کیسه

اگر مخزن آشغال جاروبرقی پر باشد باعث ضعیف شدن مکش و فشار به موتور می‌شود.

جاروبرقی هایی که از کیسه استفاده می‌کنند اگر کیسه آن یکبار مصرف است پس حتما آن را دور بیاندازید و نیازی به خالی کردن کیسه نیست.

فیلتر

فیلترها خیلی مهم هستند و هر دفعه باید آن‌ها را تمیز کنید.

فیلترها را در هوای آزاد تکان دهید و اگر قابل شستشو هستند پس آن‌ها را بشویید و در آفتاب آویزان کنید تا خشک شوند.

برس

بعد از هر بار استفاده از جاروبرقی بررسی کنید که مو ، نخ یا آشغالی اگر در برس گیر کرده است آن را جدا کنید.

برای جداکردن مو و نخ ابتدا آن‌ها را قیچی کنید تا به راحتی از برس جدا شوند وگرنه اگر با زور مو و نخ را بکشید باعث آسیب به برس می‌شود.

پارو

کافیست که آن‌را درون یک تشت آب ولرمی که با مایع ظرفشوئی قاطی شده است قرار دهید.

بدنه

قسمت‌هایی که جدا می‌شوند را جدا کنید و اگر قابل شستشو هستند آن‌ها را بشویید و قسمت‌هایی که قابل شستشو نیستند را با دستمال تمیز کنید.

لوله

داخل لوله و خرطومی را بررسی کنید که آشغال گیر نکرده باشد ؛ به راحتی می‌توانید لوله و خرطومی جاروبرقی را بشویید ؛ البته اگر فاقد دستگاه‌های الکترونیکی هستند.

 

چرا جاروبرقی حین کار خاموش می‌شود؟!

ممکن است که هنگام کار با جاروبرقی ناگهان خاموش شود دو دلیل می‌تواند داشته باشد:

 • داغ شدن موتور
 • مشکل الکتریکی

جلوگیری از داغ شدن موتور جاروبرقی

جاروبرقی یک ترموستات دارد که گرمای موتور را تشخیص می‌دهد و اگر موتور بیش از حد گرم شود فورا موتور را خاموش می‌کند تا از سوختن آن جلوگیری کند ، حالا چطوری از داغ شدن موتور جلوگیری کنیم؟

 • لوله‌ها را بررسی کنید تا از باز بودن آن‌ها مطمئن شوید زیرا اگر هوا به راحتی جریان نداشته باشد باعث فشار آمدن به موتور و داغ کردن آن می‌شود.
 • مخزن آشغال آن را نیز بررسی کنید و زود به زود تخلیه کنید.
 • فیلتر هوا را نیز بررسی کرده و آن را در زمان مناسب تعویض کنید.
 • استفاده نکردن طولانی از جاروبرقی ، هر نیم ساعت استفاده یک ربع استراحت به جاروبرقی دهید.

رفع مشکل الکتریکی جاروبرقی

ممکن است که مشکل از پریز برق باشد پس جاروبرقی را با پریز دیگری امتحان کنید و مطمئن باشید که دوشاخه محکم درون پریز جای گرفته است زیرا دوشاخه‌ای که شل باشد احتمال آتش سوزی دارد. یک راه تشخیص پریز معیوب اینست که سیم جاروبرقی بیش از استاندارد داغ شود.

برای تشخیص مشکلات الکتریکی و تعمیر آن به تعمیرکار مراجعه کنید.

 

برندهای جاروبرقی

LG Electronics

ال‌جی الکترونیکس ؛ شرکت کره ای چند ملیتی

Robert Bosch GmbH

روبرت بوش گ‌ام‌ب‌ها

این شرکت به به مختصر بوش نیز می‌نامند یک شرکت فناوری است که در سال 1886 میلادی در آلمان به وسیله روبرت بوش تاسیس شد این شرکت شهرت بسیاری در تولید لوازم خانگی دارد.

Panasonic

پاناسونیک

شرکت پاناسونیک در سال 1918 در ژاپن شروع به کار کرد که یک شرکت الکترونیکی چند ملیتی است.

Samsung

سامسونگ

سامسونگ که به معنی سه ستاره می‌باشد ابر شرکت چند ملیتی و خوشه‌ای واقع در کره جنوبی است که کار خود را از سال 1938 آغاز کرده است.

جالب است بدانید که سامسونگ  یکی از بزرگترین سازندگان کشتی در جهان و سومین کشتی‌ساز بزرگ در کره‌جنوبی است. (منبع ویکیپدیا)

Electrolux

الکترولوکس

شرکتی سوئدی که در زمینه تولیدات لوازم خانگی فعالیت دارد که در سال 1919 تاسیس شده است.

الکترولوکس دومین شرکت تولید کننده لوازم خانگی در جهان می‌باشد.

Philips

فیلیپس

 شرکتی هلندی که در سال 1891 تاسیس شده است که یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده تجهیزات الکترونیکی جهان است.

جاروبرقی ایرانی

Pars Khazar

پارس خزر

در سال 1347 با همکاری شرکت توشیبا ژاپن در ایران شهر رشت آغاز به کار کرد این شرکت سهامی عام می‌باشد و سهام آن در بورس و اوراق بهادار تهران معامله می‌شود از فعالیت‌های این شرکت ایرانی تولید لوازم خانگی است.

SIMARAN

سیماران

شركت صنايع الكترونيك سيماران در سال 1350شروع به کار کرد

SNOWA

اسنوا

در سال 1384 در اصفهان با تولید لوازم خانگی شروع به کار کرد.

PAKSHOMA

پاکشوما

این شرکت در سال 1354 با تولید ماشین لباسشویی آغاز به کار کرد و امروزه به تولید محصولاتی چون ظرفشویی، مایکروفر، جاروبرقی و کولر آبی و گازی و یخچال ساید بای ساید روی آورده است.

EMERSUN

امرسان

در شهرک صنعتی عباس آباد تهران سال 1360 با تولید یخچال شروع به کار کرد.

Polar

پلار

در سال 1331 با هدف لوازم خانگی و صنعتی در اصفهان تاسیس شد.

ناسیونال

در سال 1346 در رابطه با تاسیس کارخانه ناسیونال در اصفهان ایران با همکاری شرکت ژاپنی پاناسونیک قرارداد امضا شد؛ از تولیدات این کارخانه می‌توان به پلوپز ، آبمیوه‌گیری، چرخ گوشت ، مخلوط کن اشاره کرد که در سال 1373 با همکاری ژاپن خط تولید جاروبرقی را نیز راه اندازی کرد.

بهتر است غم را ز دل جارو کنم 
قاب عکس یار را وارو کنم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا