لامپ مادون قرمز

نوردرمانی کنید

مادون قرمز (به فارسی فروسرخ) انرژی الکترومغناطیسی می‌باشد که چشم قادر به دیدن آن نیست و اگر جذب هر ماده‌ای شود آن را گرم می‌کند، دانشمندان از این ویژگی استفاده کرده‌اند و لامپی را ساخته‌اند که اشعه مادون قرمز منتشر می‌کند که از آن در موارد بسیاری استفاده می‌شود.

چراغ مادون قرمز اغلب دارای یک لایه قرمز رنگ بر روی شیشه آن می‌باشد که باعث می‌شود فقط نورهایی که در طیف قرمز تا مادون قرمز هستند را منتشر کند.

لامپ مادون قرمز را با نام‌هایی چون لامپ فروسرخ ، لامپ حرارتی ، لامپ مادون قرمز IR ، لامپ اینفرارد ، لامپ مادر مصنوعی ، چراغ مادون قرمز نیز می‌شناسند.

خاطره انگیز: اگر به خاطر داشته باشید موبایل‌های قدیمی دارای مادون قرمز بودند که با آن‌ها اطلاعاتی را از یک موبایل به موبایل دیگری منتقل می‌کردیم، برای اینکار باید موبایل‌ها را به یکدیگر میچسباندیم و تا پایان انتقال اطلاعات آن‌ها را از هم جدا نمی‌کردیم و خیلی هم سرعت انتقال اطلاعات پایین بود.موبایل انتقال مادون قرمز

مصارف لامپ مادون قرمز

پزشکی و درمانی

امروزه از لامپ مادون قرمز برای درمان و مصارف پزشکی انسان نیز استفاده می‌شود.

تسکین درد و سم زدایی

تابش مستقیم این نور به بدن باعث نفوذ اشعه مادون قرمز به بافت‌های بدن می‌شود این اشعه باعث افزایش جریان خون شده و افزایش جریان خون باعث افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌ها و دفع مواد زائد و سموم از بدن می‌شود.

در بهبود درد عضلات و دیسک کمر تاثیر به سزایی دارد.

استراحت ماهیچه

اگر پیاده روی زیادی داشته‌اید یا زیاد استاده‌اید و یا حتی از باشگاه بدنسازی رفته‌اید و خلاصه اینکه عضله‌های بدنتان گرفته و درد می‌کند  با تابش نور این لامپ‌ها عضله مورد نظر شل شده و خونرسانی بیشتر می‌شود و به آرامش و استراحت می‌رسد.

کاهش سختی مفاصل

باعث بهبود درمان بیماران رماتیسمی می‌شود.

درمان سرطان

حرارت مادون قرمز به درون بدن نفوذ کرده و دمای آن را به بالای 42 درجه می‌رساند و سلول‌های سرطانی نیز در این دما از بین می‌روند.

درمان زخم

اگر به محلی که زخم وجود دارد جریان خون رسانی زیاد شود باعث تسریع در بهبود آن زخم می‌شود و همچنین اگر هم عفونتی در زخم وجود داشته باشد با افزایش جریان خون وجود گلبول های سفید نیز در ناحیه زخم افزایش می‌یابد که باعث بهبود عفونت گردد.

فیزیوتراپی

اگر برای فیزیوتراپی رفته باشید علاوه بر برقی که به عضله مورد نظر وصل کرده است تا کار انقباض و انبساط را انجام دهد یک لامپ قرمز رنگ هم بر روی شما تنظیم کرده است که حتما برایتان جالب بوده که آن لامپ بدن شما را گرم می‌کرده است.

زیر کرسیکرسی لامپ مادون قرمز

از منقل لامپ مادون قرمز برای گرم کردن زیر کرسی نیز استفاده می‌شود.

فضاهای باز

حتما رستوران و کافه‌هایی که در سرمای زمستان نیز در فضای باز از مشتریان پذیرایی می‌کنند دیده‌اید مشتریان دور یک میز نشته‌اند در حالیکه هوا سرد می‌باشد ولی چگونه؟

استفاده از لامپ های مادون قرمزی که مستقیما به افراد دور میز می‌تابد می‌تواند گرمای لذت بخشی را به افراد بدهد.

حیوانات و پرندگان

حیوانات و پرندگان عاشق گرمای تابشی و مستقیم هستند اگر ساکن روستا باشید و یا به روستاها سفر کرده باشید یا در تلویزیون دیده‌اید که حیوانات در نور مستقیم آفتاب استراحت می‌کنند و چه آرامشی لذت بخش دارند حال اگر شما حیوان خانگی دارید می‌توانید از لامپ مادون قرمز گرمای لذت بخش خورشید را برای حیوانتان به ارمغان آورید و حتی در سالن‌های پرورش حیواناتی نظیر مرغ و بلدرچین و گاو و اسب و غیره از این لامپ‌ها استفاده می‌شود.

لامپ مادون قرمز علاوه بر ایجاد گرمایی لذت بخش برای دفع بیماری و انگل در حیوانات نیز استفاده می‌شود.


بیشتر بخوانید: لامپ رشد گیاه


لامپ مادر مصنوعی

جوجه‌های تازه از تخم درآمده به وسیله مادرشان گرم و خشک می‌شوند و چون در سطح صنعتی که  به پرورش طیور و پرنده‌ها می‌پردازند از لامپ مادون قرمز بجای مادرشان استفاده می‌شود به همین دلیل به این لامپ ها لامپ مادر مصنوعی نیز گویند؛ اگر جوجه ها در لحظه بیرون آمدن از تخم گرم و خشک نشوند بسیاری از آن‌ها از بین می‌روند.

یک نکته: استفاده از لامپ های معمولی به جای لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه‌هایی که تازه از تخم بیرون آمده‌اند بسیار مضر می‌باشد لامپ مادر مصنوعی مخصوص این کار ساخته شده‌اند و نور مستقیم نمی‌تابانند و به دلیل تابش نور قرمز طیور را جذب خود می‌کند زیرا که طیور ذاتا عاشق نور قرمز هستند 🙂

یک لامپ مادر مصنوعی 250 واتی می‌تواند

 • 250 عدد جوجه مرغ
 • 600 عدد بلدرچین
 • 400 عدد کبک و قرقاول
 • 140 عدد جوجه بوقلمون

را پاسخگو باشد

ارتفاع لامپ از زمین در سالن پرورش طیور

ارتفاع آن از سطح زمین بستگی به محیط دارد، اگر محیط گرم باشد باید لامپ را در ارتفاع بیشتری نصب کنید تا مساحت بیشتری را نورافشانی کند و باعث گرمای بیش از حد نشود و اگر محیط سرد باشد باید لامپ را در ارتفاع پایین‌تری قرار دهید تا مساحت کمتری را نورافشانی کند که باعث ایجاد گرمای بیشتری می‌شود.

مزایای لامپ مادر مصنوعی

 • پخش یکسان گرما کل محیط
 • عدم مصرف اکسیژن محیط
 • خشک کردن رطوبت کف سالن
 • افزایش سوخت و ساز جوجه‌ها و رشد آن‌ها
 • جلوگیری از تجمع جوجه ها در یک محل گرم و در نتیجه جلوگیری از خفگی و صدمه رسیدن به آن‌ها
 • اتلاف گرمای کمتر
 • هزینه کمتر
 • تعویض و نظافت آسانتر لامپ

 

معایب لامپ مادون قرمز

 • زنان باردار نباید در معرض تابش آن قرار بگیرند
 • تابش مستقیم و مداوم مادون قرمز به چشم بسیار خطرناک می‌باشد
 • سوختگی پوست به علت نزدیک بودن لامپ به بدن
 • افرادی که داخل بدنشان فلز قرار گرفته است

 

بررسی چند مدل لامپ مادون قرمز

برندهای تولید کننده لامپ‌ های مادون قرمزی که در ایران به فروش می‌رسند عبارتند از فیلیپس ، اسرام ، جنرال الکتریک ، بیورر ، نور .

 

لامپ مادون قرمز 250 وات نور-اوسرام

تقریبا همه خریداران این مدل لامپ در دیجی کالا نظر مثبتی ثبت کرده‌اند.

تنها عیب آن این می‌باشد که در قسمت گردن لامپ لعاب جیوه ای ندارد و به همین دلیل مقداری نور و گرما را به پشت منتشر و هدر می‌دهد.

برای مشاهده بیشتر و خرید انواع لامپ مادون قرمز ، بر روی دکمه قرمز پایین کلیک کنید

 

لامپ مادون قرمز 300 وات بیورر

تمامی خریداران این محصول نظرات مثبتی در دیجی کالا ثبت کرده‌اند و از اینکه تاثیر شگرفی بر بدنشان داشته است شما را سفارش به خرید و استفاده کرده‌اند.

تایمردار

دارای سیستم کنترل حرارت

 

لامپ مادون قرمز 275 وات نور

 

لامپ مادون قرمز ۲۵۰ وات فیلیپس

خریداران دیجیکالا نظرات مثبتی ثبت کرده‌اند و از تاثیر آن بر درمان دیسک کمرشان گفته‌اند و شما را دعوت به خرید کرده‌اند.

اگر این مطلب برایتان مفید و جالب بود، آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

از زندگی لذت ببرید

کالا کمک

2 دیدگاه

 1. ببخشید یک سوال دارم عوارض اشعه مادون قرمز در فیزیوتراپی چیست میشه توضیح بدین؟

 2. نکته لامپ زیر کرسی اینه که دیگه برق زیادی مصرف نمیکنه و از خطراتی مثل آتش سوزی هم نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا