سیستم صوتی خانگی

صدای شگفت‌انگیز

امروزه علاوه بر کیفیت تصاویر کیفیت صدا نیز خیلی مهم شده است زیرا که اگر بهترین تلویزیون را داشته باشید که با کیفیت‌ترین تصاویر را نیز پخش کنند باز هم یک کمبودی حس می‌کنید و آن هم پخش صدایی حرفه‌ای می‌باشد.

هواپیمایی که در تلویزیون نشان داده می‌شود هیجان انگیزتر است و یا اینکه همزمان صدای هواپیما از بالای سرتان عبور کند، ماشینی که در تلویزیون نشان داده می‌شود و یا اینکه صدای ماشین را در کنار خود حس کنید برای اینکه صدا را فقط از روبرو و درون تلویزیون نشنوید سیستم صوتی خانگی به وجود آمده‌اند که در این مطلب با آن‌ها آشنا می‌شویم.

امروزه کیفیت صدای تلویزیون ها فدای باریک‌تر شدن آن‌ها شده است زیرا که با باریک‌تر شدن تلویزیون ها استفاده از بلندگوهای پرقدرت درون تلویزیون کاهش می‌یابد و به همین دلیل صدای ضعیفی از تلویزیون پخش می‌شود البته شاید خیلی از خریداران از همان صدای خود تلویزیون استفاده کنند و مشکلی هم نداشته باشند اما هستند کسانی که عاشق موسیقی یا تماشاگر حرفه‌ای فیلم و یا گیمرهای حرفه‌ای هستند که با آن صدای تلویزیون روحشان ارضا نمی‌شود و اینگونه افراد باید از سیستم‌ های صوتی خانگی که طراحی و ساخته شده برای این افراد می‌باشد استفاده کنند تا بتوانند نهایت لذت گوش دادن را ببرند زیرا که همه لذت فقط در دیدن نیست بلکه در شنیدن نیز هست به طوریکه حتی با شنیدن خودتان را در همان محلی که می‌بینید می‌توانید حس کنید به طور مثال در تلویزیون عبور یک هلیکوپتر از بالای سر را می‌بینید ولی آیا واقعا عبور آن را از بالای سر را حس می‌کنید و لذت کافی را می‌برید جوابش مسلما خیر است اما اگر یک سینمای خانگی داشته باشید می‌توانید صدای عبور هلیکوپتر را از بالای سرتان حس کنید و انگار که درون آن صحنه از فیلم قرار گرفته‌اید.

صدا

صدا پدیده‌ای است که همیشه با آن سر و کار داریم ؛ از برخورد ذرات به یکدیگر به وجود می‌آید پس یعنی در خلا (فضای بیرون کره زمین) صدا منتقل نمی‌شود زیرا که در خلا هیچ یک از سه حالت جامد ، مایع و گاز وجود ندارد

یک سوال آیا ما در خواب صداها را می‌شنویم یا نه؟ چطوریست که کسی ما را صدا بزند بیدار می‌شویم و یا مثلا صدای زنگ را شنیده و بیدار می‌شویم!

 

واحد اندازه گیری شدت صوت دسی بل می‌باشد ، یعنی هر چه این عدد بیشتر باشد صدا قویتره مثلا شدت صدای شلیک گلوله 140 دسی بله که از شدت صدای انسان 60 دسی بله بیشتره.

محدوده مجاز برای گوش انسان 0 الی 85 دسی‌بل می‌باشد که یعنی اگر شدت صدا بالاتر از 85 باشد به گوش آسیب می‌رسد.

آیا محیطی که در آن قرار دارید شدت صدا بالاتر از حد مجاز است و ممکن است به گوشتان آسیب بزند؟ می‎‌توانید از راه‌های زیر تشخیص دهید:

 • برای اینکه با هم صحبت کنید مجبور شوید که صدایتان را از حالت عادی بالاتر ببرید
 • اگر بعد از شنیدن صدایی گوشتان درد گرفت و یا صدای زنگی درون آن پیچید
 • اگر بعد از شنیدن صدایی بقیه صداها را ضعیف شنیدید

مثال‌هایی از دسی بل در دنیای واقعی

 • آستانه شنیدن 0 دسی بل
 • تنفس 10 دسی بل
 • پچ پچ 15 – 25 db
 • نویز پس زمینه حدود 35 دسی بل
 • صدای عادی محیط 40 – 60 دسی بل
 • صحبت کردن 60 – 70 دسی بل
 • اوج صدای ارکستر 105 دسی بل
 • ابتدای دردگرفتن گوش 130 دسی بل
 • صدای موتور جت از نزدیک 140 – 180 دسی بل
 • شلیک گلوله تفنگ 140 – 165 دسی بل

 

مونو و استریو و فراگیر

صدای مونو تک کاناله و حتی اگر با چندین بلندگو هم پخش شود همه بلندگوها همان یک صدا را پخش می‌کند.

صدای استریو که دوکاناله می‌باشد در هنگام پخش صدا از طریق بلندگوها هر بلندگو صدای متفاوتی را پخش می‌کند در این نوع صدا تنها از دو بلندگوپخش می‌شود.

استفاده از حالت مونو برای تماس‌های تلفنی و بیسیم‌های پلیس مناسب است زیرا که پهنای باند و تجهیزات زیادی لازم ندارد و اصلا در این نوع ارتباطات نیازی هم به داشتن صدای استریو نمی‌باشد.

اگر مشکل شنوایی دارید و یا می‌خواهید که تنها از یک گوشتان با هدفون موسیقی گوش کنید می‌توانید در موبایل اندروید صدای آن را بر روی مونو تنظیم کنید.

صدای مونو دوگانه Dual Mono

در این حالت از دو میکروفون بری ضبط استفاده می‌شود که یکی برای ضبط صدای خواننده و دیگری برای ضبط صدای آلات موسیقی به کار ‌میرود و در نهایت این دو را با هم ترکیب می‌کنند.

نتیجه : اگر از نظر کیفیت بررسی کنیم مسلما استریو برنده خواهد شد ولی اگر از نظر مقرون به صرفه بودن سیستم تولید کننده درنظر بگیریم که مونو ارزانتر می‌باشد زیرا که تولید صدای استریو هزینه بردار و سختتر است.

صدای فراگیر یا به انگلیسی سوراند Surround نیاز به حداقل 5 بلندگو دارد و صدایی جهت‌دار را تولید می‌کند، در این مدل صدا از همه جهات منتشر می‌شود به طوریکه مثلا صدای ماشین از پشتتان نزدیک شده و از سمت راستتان عبور کرده و به جلو می‌رود در حالیکه در صدای استریو و مونو اینکار غیر قابل انجام است.

نتیجه :

 • صدای مونو برای تماس‌های تلفنی و بیسیم پلیس کاربرد دارد
 • صدای استریو برای گوش دادن به موسیقی مناسب است
 • صدای فراگیر برای تماشای قیلم مناسب می‌باشد

 

تکنولوژی های پخش صدا

 • Dolby
 • DTS

دالبی

دالبی اسم یک شرکت معتبر در زمینه سیستم های صوتی می‌باشد که کار آن کاهش نویز و افزایش کیفیت صدا از زمان ضبط تا پخش آن می‌باشد ؛ این شرکت استانداردهایی دارد که در زیر آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • Dolby Digital پشتیبانی از حداکثر 5.1 کانال صوتی با سرعت 640 کیلوبیت بر ثانیه (مثل DVD)
 • Dolby Digital Plus پشتیبانی از حداکثر 7.1 کانال صوتی با سرعت 1.7 مگابیت بر ثانیه
 • Dolby TrueHD پشتیبانی از حداکثر 7.1 کانال صوتی با سرعت 18 مگابیت بر ثانیه ( مثل بلوری)
 • Dolby Atmos پشتیبانی از پخش صدا از سقف یا بلندگوهایی که صدا را به سقف پرتاب می‌کنند (تجربه شنیدن صدای هلیکوپتر و هواپیما)

دالبی اتموس

DTS

شرکت dts رقیب جدی شرکت dolby می‌باشد ، استانداردهای این شرکت عبارتند از:

 • DTS Digital Surround پشتیبانی از حداکثر 5.1 کانال صوتی با سرعت 1.5 مگابیت بر ثانیه
 • DTS-HD High Resolution پشتیبانی از حداکثر 7.1 کانال صوتی با سرعت 6 مگابیت بر ثانیه
 • DTS-HD Master Audio پشتیبانی از حداکثر 7.1 کانال صوتی با سرعت 24.5 مگابیت بر ثانیه
 • DTS:X امکان پخش صدا از بالای سر حتی بدون وجود بلندگوهای سقفی (تجربه صدای هلیکوپتر و هواپیما)

 

نتیجه : همانطور که دیدید DTS قابلیت انتقال اطلاعات بیشتری را دارد.

لازم به ذکر است که برای انتقال صدا به بلندگوها حتما از کابل HDMI استفاده کنید تا بهترین کیفیت را داشته باشید و استفاده از کابل‌ های اپتیکال و کواکسیال مناسب نیست.

 

انواع سیستم های صوتی

 • سینمای خانگی
 • ساندبار

سینمای خانگی

هنگامی که به سینما می‌روید علاوه بر مشاهده تصویر بسیار بزرگ حتما متوجه شده‌اید که صدای فیلم نیز خیلی متفاوت و شگفت‌انگیز پخش می‌شود به طوری که همانطور که در فیلم نشان می‌دهد اگر محل شلیک و یا عبور ماشین از سمت چپ باشد صدای آن نیز از سمت چپ شما پخش می‌شود و یا زمانیکه هواپیما در فیلم از بالای سر عبور می‌کند صدای آن نیز از بالای سرتان پخش می‌شود و این خیلی جذاب و دوست داشتنی است؛ اگر تجربه‌ و خاطره جالبی از سینما رفتن دارید در پایین همین صفحه بنویسید.

در سینما سه عدد بلندگو پشت پرده وجود دارد یکی سمت چپ و یکی هم سمت راست و دیگری وسط پرده قرار دارد و در اطراف سالن نیز بلندگوهایی تعبیه شده است.

سینمای خانگی در واقع معادل واژه Home theater in a box می‌باشد که به HTiB نیز معروف است.

سیستم صوتی خانگی

ساندبار

ساندبار از دو کلمه ساند به معنی صدا و کلمه بار به معنی نوار تشکیل شده است بلندگوهایی می‌باشد که داخل میز تلویزیون و یا به صورت عمودی در دو طرف تلویزیون قرار می‌گیرند و فضای کمی را اشغال می‌کند این نوع سیستم صوتی ارزان قیمت و نحوه نصب و استفاده آن آسان می‌باشد و مناسب کسانی می‌باشد که نیازی به سیستم های صوتی حرفه‌ای ندارند و هزینه زیادی هم نمی‌خواهند مصرف کنند ولی نیاز دارند تا صدای بلندتر و با کیفیت‌تری نسبت به تلویزیون داشته باشند.

ساندبارها دارای قابلیت اتصال از طریق بلوتوث را نیز دارند و به همین دلیل می‌توان با موبایل به آن وصل شد و آهنگ مورد نظرتان را پخش کنید.

ساندبارها همانند سیستم صوتی سینمای خانگی صدا را در همه جهات پخش نمی‌کنند و فقط از روبرو صدا را منتشر می‌کنند.ساندبار

یک نکته: اگر فقط آهنگ گوش می‌دهید در اینصورت خرید ساندبارها پیشنهاد می‌شود زیرا هم ارزانتر هستند و هم صدای بالاتری دارند ولی اگر اهل تماشای فیلم و یا بازی‌های کنسول هستید پس باید سینمای خانگی خریداری کنید.

نکته مهم: اگر سینمای خانگی خریداری می‌کنید پس حتما از تمامی تجهیزات آن به شکل اصولی استفاده کنید تا بتوانید بهترین بهره را از آن ببرید؛ دیده شده است که تمامی بلندگوهای سینمای خانگی را در دو طرف تلویزیون قرار می‌دهند و یا حتی بعضی از آن‌ها را در همان کارتن به صورت پلمپ درون انباری گذاشته و استفاده نمی‌کنند! 🙁 خوب در اینصورت از آن سینمای خانگی گران قیمتی که خریداری کرده‌اید فقط در حد یک ساندبار ارزان قیمت دارید بهره برداری می‌کنید.

 

سیستم صوتی شیک سونی

این سیستم صوتی مناسب کسانی است که به دلایلی نظیر کمبود فضا یا قیمت بالا قادر به خرید سینمای خانگی نیستند ولی عاشق صداهای بلند و باکیفیت هستند پس از سیستم صوتی شیک استفاده می‌کنند ؛ این سیستم‌ها قابلیت‌های جالبی نظیر رقص نور هنگام پخش موسیقی و قابلیت کارائوکه را دارند.

شیک سونی

تعداد کانال ها

سیستم های 1  کاناله

تنها از یک پخش کننده استفاده می‌شود به طوریکه بلندگو و آمپلی فایر و ساب ووفر و درگاه‌ها همگی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

سیستم های 2  کاناله

رایج‌ترین نوع سیستم‌های صوتی می‌باشند که از دو بلندگو تشکیل شده‌اند که یکی سمت چپ و دیگری سمت راست قرار می‌گیرد.

سیستم های 2.1  کاناله

همان سیستم‌های 2 کاناله هستند ولی با این تفاوت که دارای یک ساب ووفر نیز هستند.

سیستم های 5  کاناله

این سیستم دارای 5 بلند هستند بدین صورت که یک بلندگو جلو سمت راست دیگری جلو سمت چپ و دیگری جلو وسط و یکی هم پشت سمت راست و آخری هم پشت سمت چپ قرار می‌گیرد.

نوع 5.1  هم که دارای یک عدد ساب ووفر و نوع 5.2 دارای 2 عدد ساب ووفر است.سیستم صوتی 5.1 کاناله

سیستم های 7 کاناله

همانند سیستم‌های پنج کاناله است ولی با این تفوت که یک بلندگو در مرکز سمت راست و یک بلندگو هم در مرکز سمت چپ قرار می‌گیرد؛ در این مدل نحوه پخش صدا عین واثعیت می‌باشد به طوریکه اگر داخل فیلم یا بازی یک ماشین از پشت سمت چپ عبور کند صدای آن نیز همانطور برای شما پخش می‌شود.سیستم صوتی 7.1 کاناله

 

قابلیت کارائوکه

مناسب دوستداران خوانندگی می‌باشد به طوریکه کافیست تا میکروفون را در دستانتان گرفته و موسیقی را از آن پخش کنید و خودتان شروع به خوانندگی کنید دستگاه صدای خواننده اصلی را حذف می‌کند و متن آن را بر روی نمایشگر نشان می‌دهد تا شما به خوانندگی بپردازید در آخر هم به خواندن شما امتیاز می‌دهد.

کارائوکه

باند ، بلندگو و اسپیکر

بلندگو به انگلیسی اسپیکر می‌باشد که وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می‌کند و دارای یک آهنربا هست.

به مجموع چند بلندگو که کنار یکدیگر درون یک جعبه قرار گرفته‌اند باند گفته می‌شود.

 

اسپیکر اکتیو و پسیو

اسپیکرهای اکتیو نیاز به هیچ منبع تغذیه جداگانه ندارند بلکه داخل خود به یک آمپلی فایر مجهز هستند ولیکن اسپیکرهای پسیو منبع تغذیه داخلی ندارند و باید برای آن بطور جداگانه تهیه کنید.

 

اندازه بلندگو

اندازه بلندگو که همان قطر آن می‌باشد را با واحد اینچ اندازه گیری می‌کنند.

هرچه اندازه بلندگو بیشتر باشد صداهای بم بیشتری پخش می‌شود و به دلیل ارتعاش بالایی که ایجاد می‌کند باید دیافراگم بلندگو از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا دچار فرسودگی و پارگی نشود.

 

قدرت بلندگو

قدرت پخش صدای بلندگو را با واحد وات می‌نامند و هرچه عدد آن بالاتر باشد قدرت صدای پخش شده بیشتر می‌شود.

 

فرکانس

فرکانسی که گوش انسان می‌تواند بشنود از 20 الی 20 هزار هرتز می‌باشد پس بلندگویی که خریداری می‌کنید هر چه بیشتر این محدوده را پوشش دهد بهتر می‌باشد.

گوش انسان از سن 18 سالگی به بعد دچار عارضه پیرگوشی می‌شود که یعنی شنیدن صداهایی با فرکانس بالا برایش کم می‌شود.

 

تلویزیون

برای استفاده از سینمای خانگی مسلما اول باید یک تلویزیون خوب و بزرگ داشته باشید تا بتوانید از سینمای خانگی خود لذت ببرید (تلویزیون کوچک با کیفیت تصویر ضعیف نباشد)، اگر نیاز به خرید تلویزیون دارید پس حتما مقاله راهنمای خرید تلویزیون را که قبلا نوشته‌ایم را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید تلویزیون

ساب ووفر و تیوتر

ساب ووفر برای تولید صدای بم (کلفت) می‌باشد که به آن بیس Bass نیز گفته می‌شود که باعث ایجاد هیجان در موسیقی می‌شود به اصطلاح همان بوم بوم بوممم کردن می‌باشد.

تیوتر tweeter برای تولید صدای زیر (نازک) استفاده می‌شود.

ساب ووفر تیونر

آمپلی فایر

دستگاهی است که به بلندگوها کمک می‌کند تا کیفیت صدای خروجی را افزایش دهد.

 

پخش کننده

بعضی از سیستم‌های صوتی قابلیت اتصال فلش مموری و دیسک سخت را نیز دارند که به همین جهت می‌توان مستقیما فلش و دیسک را داخل آن گذاشت و فیلم و موسیقی را پخش کرد بدون اینکه نیازی به دستگاه پخش کننده مجزایی برای فلش و سی دی داشته باشید.

 

کابل

جنس و کیفیت کابل انتقال صدا خیلی مهمه و تاثیر به سزایی روی پخش صدا دارد.

بهترین جنس کابل از نوع استیل و آلومینیوم است زیرا که دیرتر از مس گرم می‌شود و گرما هم بر روی انتقال صدا تاثیر منفی دارد.

 

پورت های ورودی و خرجی

تعداد و نوع پورت‌ها هم مهم هستند که حین انتخاب دستگاه باید آن‌ها را بررسی کنید.

 

برند های تولید کننده سیستم های صوتی

سامسونگ – ال جی – سونی – جی بی ال – ای اس دی – کنکورد پلاس – پاناسونیک – انکر – مکسیدر – تراست – تسکو – فندا – یاماها – ادیفایر – مارشال – ریمکس – پایونیر – شیائومی – آی هوم – سی یرا – کریتیو – هایر – تی سی ال – بوز – هارمن کاردن – اسنوا – هایپربند – جی پاس – انرژی سیستم – میکروفایر – شارپ

امیدواریم این راهنمای خرید که درباره سیستم صوتی خانگی بود برایتان مفید بوده باشد ؛ منتظر نظر و سوالاتتان هستیم

خوش باشید ؛ کالا کمک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا