یخچال و فریزر

دیگه گذشت آن زمانیکه یک جعبه به اسم یخدان در هر خانه‌ای وجود داشت امروزه همان یخدان تبدیل به یخچال و فریزرهایی با امکاناتی بسیار شده‌اند، اگر تصمیم گرفته‌اید که یخچال و فریزر خود را تعویض کنید و یا قصد خرید یخچال فریزر برای جهیزیه عروس دارید در این نوشته به شما کمک خواهیم کرد.

یخچال ها انواع مختلفی دارند ابعاد و تکنولوژی های متنوع با قیمت‌ های گران و ارزان ، ابتدا باید ببینید که نیاز شما از یک یخچال چیست و سپس اقدام به خرید آن کنید.

ابتدا به چهار موضوع زیر بپردازید:

1- ابعاد

احتمالا بخواهید یخچال جدید را در همان جای قبلی بگذارید و یا جای دیگری در آشپزخانه برای آن در نظر گرفته‌اید در هر صورت باید ابعاد آن را بدانید؛ اگر هنوز ابعاد مکانی را که می‌خواهید یخچال را در آن قرار دهید (مثلا قصد تعویض خانه را دارید ) را نمی‌دانید پس اقدام به خرید نکنید.

باید ارتفاع ، عمق و عرض را اندازه بگیرید و به آن دو سانتی‌متر اضافه کنید تا یخچال فضای آزاد داشته باشد که هم به بدنه آن آسیب نرسد و هم فضای برای جریان هوا داشته باشد.

همچنین فضایی که قرار است درب یخچال فریز باز شود را بدانید زیرا ممکن است که فضای آشپزخانه کوچک باشد و درب یخچال به طور کامل باز نشود و دچار مشکل شوید، علاوه بر این‌ها باید ابعاد راهرو و درب ورودی را هم اندازه بگیرید زیرا ممکن است که یخچال از راهرو خانه ، راه پله ، آسانسور و درب منزل عبور نکند 🙁

2- کاربرد

مهمان زیاد دارید؟  مجرد یا خانواده شلوغی هستید؟ همیشه داخل منزل غذا می‌خورید یا رستوران؟ عوامل مهمی هستند که در خرید یخچال فریزر مهم هستند زیرا که ممکن است یخچال فریزر برای شما بسیار بزرگ یا کوچک باشد و همیشه با مشکل مواجه شوید!

3- راحتی

آیا نیاز به دستگاه آب سرد کن و یخ ساز دارید یا هوشمند بودن برای شما تفاوتی می‌کند یا یخچالی که برفک نگیرد مسلما همه این‌ها جز آرزوها و آسایش شما هستند ولی اگر نیازی ندارید می‌توانید هزینه اضافی بابت آن‌ها پرداخت نکنید.

4- بودجه

یک سقف قیمت برای خود در نظر بگیرید و با توجه به آن از بین گزینه‌های خرید انتخاب کنید حواستان باشد که لزوما گرانترین کالا بهترین نیست پس کالاهای با قیمت کمتر را هم بررسی کنید تا بعدا پشیمان نشوید و حتما به چندین فروشگاه سر بزنید تا قیمت‌ها دستتان بیاید و هم از تنوع بیشتری از کالاها بازدید کنید.

 

انواع یخچال فریزر

1- فریزر بالافریزر بالا

این نوع طرح کلاسیک که قدیمی‌ترین طراحی می‌باشد در همه منازل یافت می‌شود در این مدل فریز تمام عرض در بالا و یخچال تمام عرض در پایین قرار دارد.

یک عیبی که این مدل طراحی دارد اینست که برای استفاده از مواد غذایی که داخل یخچال گذاشته‌اید دائما باید خم شوید.

2- فریزر پایینفریزر پایین

این مدل برعکس نوع قبلی است یعنی فریزر تمام عرض در پایین و یخچال تمام عرض در بالا قرار دارد.

از مزایای این مدل می‌توان گفت که تمامی مواردی که همیشه نیاز دارید و در یخچال می‌گزارید جلوی چشمانتان در قفسه‌ها هستند و نیازی به خم شدن برای برداشتن آن‌ها نیستید.

3- ساید بای ساید

این مدل از نظر مردم خیلی شیک و با کلاس است 😉  یک طرف آن یخچال با ارتفاع کامل و طرف دیگر فریزر تمام ارتفاع است.

این مدل مناسب آشپزخانه با فضای کوچکی که جای کمی برای باز شدن درب یخچال دارد زیرا عرض درب این مدل کوچکتر از مدل‌های دیگر است.

عیب این مدل آنست که نمی‌توانید وسایل با پهنای زیاد را داخلش قرار دهید.

یخچال فریزرهای ساید بای ساید به یکدیگر چسبیده‌اند.ساید بای ساید

4- دوقلو

اگر خانواده‌ای پر جمعیت هستید و همیشه مهمانی دارید پس استفاده از ساید بای ساید برای شما مناسب نیست زیرا که فضای خیلی کمی دارد شما می‌توانید از یخچال و فریزرهای دوقلو استفاده کنید.

در این مدل یخچال و فریزر از هم جدا هستند و هر کدام نیز دارای فضای داخلی بزرگی هستند.

5- داخلی

این نوع یخچال فریزرها مناسب کسانی است که می‌خواهند بر اساس طراحی دلخواه آشپزخانه‌شان یخچال فریزرها را نصب کنند هزینه آن بسیار گران ولی ظاهری زیبا و قدرت و کیفیت بالایی دارند، به خانه شما جلوه بخشیده و ارزش آن را بالا می‌برند.یخچال داخلی

6- مدل فرانسوی

فریزر پایین و یخچال بالا قرار دارد یخچال دارای دو درب است که همانند پنجره از وسط باز می‌شود.

مناسب آشپزخانه های کوچکی می‌باشد که فضا برای باز کردن درب یخچال‌های بزرگ ندارند.

جز جادارترین یخچال‌ها هست.

یخچال‌های مدل فرانسوی ممکن است که چندین درب یا کشو داشته باشند.یخچال فریزر فرانسوی

7- کوچک

این مدل برای اتاق خواب ، اداره مناسب است اندازه کوچکتری نسبت به یخچال فریزهای مدل‌های قبلی دارد همچنین امکانات و کیفیت پایین‌تری هم دارد از آن به عنوان یک سرد کننده دم دستی می‌توان استفاده کرد.

8- زیر قفسه‌ای یا کامپکت

این مدل مناسب برای خنک نگه داشتن نوشیدنی در کافه‌ها است و یا اگر در منزل مواد غذایی اضافه می‌ماند و در یخچال جایی برای نگه داری آن‌ها ندارید می‌توانید از این مدل یخچال خریداری و اضافه مواد را در آن نگه‌داری کنید.یخچال فریزر

 

ویژگی‌ها

برخی از امکانات و ویژگی‌های یخچال و فریزر اضافه و فقط پول هدر دادن است ولی بعضی از آن‎‌ها واقعا کاربردی و مفید هستند، با توجه به نیازهای خودتان تصمیم بگیرید که به کدامیک از آن‌ها احتیاج دارید.

1- انرژی مصرفی

یخچال و فریزر همیشه روشن هستند و بیشترین زمان را در مصرف برق دارند ، شما کل شبانه روز سال را از ماشین ظرف شویی ، لباس شویی ، کولر و غیره استفاده نمیکنید اما یخچال و فریزر همیشه روشن هستند و کار می‌کنند پس مهم است که مصرف برق کمی داشته باشند.

حین خرید یخچل و فریزر حتما به برچسب مصرف انرژی آن دقت کنید.

2- قفل کودک

نحوه فعال کردن قفل کودک و کاربرد آن در دفترچه راهنمای هر یخچالی نوشته شده است حتما دفترچه راهنمای یخچال و فریزر را مطالعه کنید.

3- فیلتر آب

بعضی از یخچال‌های که حاوی آبسردکن هستند در داخل خود فیلتر تصفیه آب نیز دارند.

4- آب سردکن و یخ ساز

راحتی داشتن آب سرد تصفیه شده با فشردن یک دکمه زندگی را آسانتر می‌کند و همچنین با فشردن یک دکمه تکه‌های مربعی یخ در لیوان شما پر شود.

از معایب این مصرف برق بیشتر و خرابی بیشتر است.آب ساز و یخ یخچال

5- آب داغ

بعضی از یخچال‌ها امکان تولید آب داغ را نیز دارند.

6- فیلتر هوا

استفاده از فیلتر هوا در یخچال باعث از بین بردن باکتری‌ها و بوی نامطبوع بعضی مواد غذایی می‌شود.

7- دور این دور

اصطلاحا به آن درب مخفی نیز گویند، در آن می‌توانید نوشیدنی‌هایتان را قرار دهید تا برای دسترسی به نوشیدنی‌ها نیازی به باز کردن کل درب یخچال نباشد.

از مزایای آن کاهش مصرف برق می‌باشد زیرا گرمای کمتری وارد یخچال می‌شود پس انرژی کمتری هم صرف خنک سازی یخچال خواهد شد.

8- کنترل دما

گوشت، شیر، سبزیجات و میوه و هر موادی باید در دماهای متناسب با خودشان نگه‌داری شوند پس به همین دلیل امکان کنترل دمای قسمت‌های مختلف یخچال وجود دارد.

9- قفسه‌ها

قفسه‌ها قابل تغییر اندازه و شخصی سازی دارند.

در هنگام خرید یخچال و فریزر به قفسه‌ها دقت کنید؛ قفسه‌های شیشه‌ای زیبا و شیک هستند و راحت تمیز می‌شوند ولی قفسه‌های پلاستیکی و مفتولی مقاوم و بادوام هستند.

10- کشوی میانه

این کشوی میانه که در مدل فرانسوی دیده می‌شود بیشتر مردم از آن برای استفاده نوشیدنی و مواد دم دستی استفاده می‌‌کنند ولی می‌توانید از آن به عنوان فریزر دوم استفاده کنید و دمای آن را برای موادی نظیر گوشت و ماهی سردتر کنید.

11- موتور (کمپرسور)

سیستم سرمایشی یخچال بدین گونه است که گرما را از داخل یخچال گرفته و در بیرون یخچال پس می‌دهد این کار توسط مایعی که درون لوله‌ها توسط کمپرسور به گردش در‌می‌آید انجام می‌شود.

 • کمپرسور معمولی یخچال یا روشن است و یا خاموش ؛ زمانی که روشن باشد از حداکثر توان خود استفاده می‌کنند که باعث مصرف برق زیادی می‌شود.
 • کمپرسور اینورتر به این صورت است که با توجه به شرایط سرعت آن کم یا زیاد می‌شود ؛ در زمستان کمتر کار کرده و برق کمتری نیز مصرف می‌کند و در تابستان برعکس ؛ این مدل کمپرسورها هیچ وقت خاموش نمی‌شوند بلکه در زمانی هم که دمای یخچال مناسب است کمپرسور در پایین‌ترین حالت خود کار می‌کند تا دمای یخچال را یکسان نگه دارد ولی زمانی که دمای داخل یخچال گرم شود دور کمپرسور زیاد شده و سریع محیط یخچال را خنک می‌کند این کارکرد حتی مصرف برق کمتری نسبت به کمپرسور معمولی که خاموش و روشن می‌شود دارد.

موتور اینورتر دیجیتال در یخچال فریزر های سامسونگ و موتور اینورتر خطی در یخچال فریزر های ال جی وجود دارد کارایی هردو یکی است ولی طبق ادعای سامسونگ صدای موتور اینونتر دیجیتال کمتر است.

12- نورپردازی

یخچال‌های جدید از نورپردازی زیبا و جدید استفاده می‌کنند در صورتیکه یخچال‌های قدیمی یک لامپ رشته‌ای زرد رنگ در بالا گوشه راست خود استفاده می‌کردند؛ لامپ رشته‌ای گرما تولید می‌کند و برق بیشتری نیز مصرف می‌کند که گرمای لامپ رشته‌ای باعث گرم شدن محیط یخچال نیز می‌شود.

13- یخچال هوشمند

 • یخچال‌های هوشمند دارای یک مانیتور بر روی درب خود هستند که کارهایی زیر را می‌توانند انجام دهند:
 • پیام ؛ می‌توانید در صفحه نمایش پیامی را یادداشت کنید تا بقیه اعضا خانواده مطالعه کنند.
 • سرگرمی ؛ می‌توانید از طریق مانیتور و اسپیکرهایی که خود یخچال دارد فیلم ببینید و موسیقی گوش دهید.
 • تماشای سریع ؛ با استفاده از دوربینی که داخل یخچال وجود دارد می‌توانید داخل یخچال را مشاهده کنید.
 • دستیار صوتی ؛ زمانی که دست شما بند است می‌توانید به یخچال دستور دهید تا برایتان موسیقی پخش کند.
 • اتصال به اینترنت ؛ اگر دارای وای-فای باشد و به اینترنت متصل شود می‌توانید کارهایی که با گوشی هوشمند خود انجام می‌دهید با یخچال نیز انجام دهید مثلا دستور پخت غذایی را از اینترنت پیدا کنید.
 • یخچال فریزر هوشمندمحتویات داخل یخچال ؛ با استفاده از دوربینی که داخل یخچال وجود دارد و قابلیت اتصال به اینترنت حتی اگر در خانه نباشید می‌توانید ببینید که چه موادی در یخچال وجود ندارد تا آن را خریداری کنید.

14- خنک کنندگی دوگانه Twine Cooling

در یخچال و فریزرهای ساید بای ساید هوا بین آن‌ها در جریان است که باعث می‌شود بوی نامطبوع بین این دو در جریان باشد و همچنین هوای یخچال نیز همانند فریزر خشک شود که باعث از بین رفتن تازگی میوه و سبزیجات می‌شود اما با وجود سیستم خنک کنندگی دوگانه(Twine Cooling) هوایی که در یخچال جریان دارد با هوایی که در فریزر در جریان است کاملا جدا از هم هستند و هوا بین یخچال و فریزر جابجا نمی‌شود پس رطوبت یخچال بالاتر می‌رود که باعث تازگی و طراوت میوه و سبزیجات می‌شود و همچنین بو بین یخچال و فریزر جابجا نمی‌شود.

بدون برفک یا با برفک

یچخال‌ و فریزرهای با برفک (دیفراست) و یخچال و فریزرهای بدون برفک (نوفراست (no frost)

در مدل بدون برفک مکانیسم آن به صورتیکه است که سیستم سردکننده در بیرون از یخچال قرار دارد و هوای درون یخچال به وسیله یک فن به داخل محفظه سردکننده رفته و بعد از اینکه آن هوا سرد شد دوباره به درون یخچال برمی‌گردد تا فضای یخچال را خنک کند.

می‌توان گفت که در اصل یخچال بدون برفک وجود ندارد بلکه در یخچال های بدون برفک هم برفک میزند با این تفاوت که برفک ایجاد شده در محفظه سرد کننده وجود دارد و ما اصلا آن را نمیبینیم و خود یخچال اتوماتیک برفک‌زدایی می‌کند؛ دریچه ارتباط بین فضای یخچال و محفظه سردکننده را بسته شده و سپس به وسیله المنتور برفک‌ها آب و تبدیل به بخار شده و به بیرون از یخچال فرستاده می‌شود و دوباره دریچه بین محفظه سردکننده و یخچال باز می‌شود.

مزایا و معایب

در یخچال و فریزرهای بدون برفک نیازی نیست تا هر چند وقت یکبار آن را از برق کشیده و یک روز زمان برای برفک زدایی آن بگذارید.

زمانیکه یخچال‌های با برفک را برفک زدایی کردید پس از اینکه یخچال را روشن می‌کنید موتور یخچال باید کلی کار کند تا بتواند گرمایی که داخل یخچال وجود را خنک کند.

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که برق به مدت زیادی قطع و وصل می‌شود وجود برفک  موجود در یخچال می‌تواند تا زمانی که برق وصل شود به خنک نگه داشته شدن مواد کمک کند زیرا که همانند یخ عمل می‌کنند.

 

رنگ و بدنه

1- سفید

خرید یخچال سفید رنگ مقرون به صرفه‌تر از دیگر رنگ‌ها است.

2- استیل

بدنه استیل یخچال زیبایی خاصی را به آشپزخانه می‌دهد ولی متاسفانه اثر لک و انگشت روی آن به وضوح دیده می‌شود ولی مدل‌های گرانتری هستند که لک و اثر انگشت روی آن نمی‌ماند.

اگر از طرفدارای چسباندن عروسک‌ها به بدنه یخچال هستید باید بدانید که آهن‌ربا به بدنه استیل نمی‌چسبد.

3- سیاه

رنگ سیاه نشانه مدرن و حرفه‌ای بودن است این نوع رنگ با کابینت‌های چوبی تیره مناسب است ولی بدانید که رنگ تیره فضا را کوچکتر نشان می‌دهد.

4- طرحدار

یخچال‌های جدیدی با طرح‌های چشم‌نوازی بر روی بدنه تولید شده‌اند.

 

مارک یخچال خارجی

 • جنرال الکتریک
 • سامسونگ
 • دوو
 • ال جی
 • ویرپول

مارک یخچال ایرانی

 • اسنوا
 • امرسان
 • الکترواستیل
 • هیمالیا
 • دونار
 • جی پلاس
 • برفاب

حرف آخر

یخچال فریزر باید متناسب با فضای آشپزخانه شما باشد باید کمترین مصرف برق را داشته تا در مخارج شما صرفه جویی کند باید بتواند هدفش که در نهایت نگه‌داری سالم مواد غذایی شما است را به خوبی انجام دهد.

پس امکاناتی نظیر آب سرد کن و مانیتور صرفا ویژگی‌های ثانویه هستند که اصل موضوع حساب نمی‌شوند پس خرید یک یخچال با صرفه اقتصادی و کیفیت خوب را بخاطر داشتن ویژگی ثانویه که وجودش زیاد واجب نیست از دست ندهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا